Postřehy z celostátního fóra Pirátů v Táboře

Postřehy z celostátního fóra Pirátů v Táboře

Ve dnech 19. a 20. ledna 2019 proběhlo celostátní fórum České pirátské strany. V Táboře se sešlo na 400 členů a příznivců. V kongresovém sále hotelu Palcát mohl člověk narazit na poslance, senátory, pražského primátora, ale také mnohé další zajímavé osobnosti strany s černou vlaječkou ve znaku.

Piráti se schází každý rok. Letos bylo potřeba zvolit lídra a další čelní kandidáty do voleb do Evropského parlamentu. O pozici lídra se ucházelo hned 6 kandidátů a na další 4 čelní pozice (2.-5. místo na kandidátce) se tlačili na tři desítky pirátů.

V druhém kole volby porazil Marcel Kolaja (rodák z Moravské Třebové!) favorizovaného Mikuláše Peksu. Pirátskou kandidátku tak povede člověk, který není tak mediálně známý, ale s kampaní má bohaté zkušenosti (v minulých eurovolbách byl na druhém místě kandidátky). Na druhém místě bude předsedkyně evropské pirátské strany Markéta Gregorová, třetím bude současný poslanec Mikuláš Peksa a na čtvrtém místě ústecký zastupitel a aktivista Lukáš Blažej. Pátý kandidát se zvolí dodatečnou volbou. V rámci předvolební kampaně budou kandidáti objíždět republiku a někteří zavítají i do Svitav.

Kromě formálního fóra jsme se všichni potkali i na dvou večírcích. Není moc jiných příležitostí, kde by si člověk mohl sednout ke stolu s pražským primátorem, poslancem anebo senátorem a hovořit s nimi nejen o politice. Člověk může být za jejich pohled jen rád. Nejen, že se mnoho z nás bylo pochváleno za aktivity na komunální úrovni, zároveň jsme byli ujištěni, že pokud bychom s něčím, či někým měli potíže, nabízí nám pomocnou ruku. Já osobně jsem rád za možnost připojit se k resortnímu týmu, který řeší otázky na celostátní úrovni.

Nedělní dopoledne a část odpoledne nám nabídlo několik workshopů a seminářů. Své si našli milovníci velkých témat (obrana státu, směrnice o zbraních, návykové látky, pitná voda aj.) i ti, co si chtěli rozšířit obzory na obecní úrovni. Odvážíme si tak poznatky z následujících oblastí: Jak vést místní sdružení (jak fungovat v týmu, jak se dá dosáhnout výborného výsledku i v pár lidech); Digitální a transparentní město (vychytávky, které by slušely i Svitavám); Dostupné bydlení, sociální problematika a role obcí (vedla poslankyně Olga Richterová, ve Svitavách je to problém, proto se jím chtějí někteří naši členové cíleně zabývat).

David Marhold