Deník zastupitele. Videozáznamy a šatny Šapitó

Deník zastupitele. Videozáznamy a šatny Šapitó

Tentokrát píšu své zápisky z lednového(30.1.2019) zastupitelstva s větším časovým odstupem. Stalo se totiž mnoho událostí, které měly přednost. V zásadě mě na jednání zaujaly 3 věci, pojďme se na to podívat.

Protialkoholní vyhláška

Schvalovala se novela vyhlášky ohledně zákazu konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích. Opět došlo na naše slova. Připomínky, které jsme vznesli v prosinci se musely zapracovat do nové vyhlášky. Je tedy vypuštěna oblast vlakového nádraží kvůli drážnímu zákonu a nově vypadly datumy konání akcí, které mají výjimku. Přesně na tohle jsme v prosinci upozorňovali. Stejně jsem ale hlasoval PROTI této vyhlášce. Jde totiž o omezování osobní svobody velké části obyvatel. Navíc v praxi bude těžké dokazovat, zda máte v lahvi alko nebo nealko.

Videozáznamy ze zastupitelstva

Transparentnost je naprostý základ a proto jsem spolu s kolegy navrhl, aby město Svitavy pořizovalo z jednání zastupitelstva i videozáznam. Současný stav je takový, že město má nakoupenou techniku pro videopřenos a následně zveřejňuje audiozáznam. Toto je absurdní stav. Den před jednání přišel z radnice protinávrh, kde byl seznam otázek jako GDPR, stanovisko ministerstva vnitra, stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů, sledovanost přenosů atd. Zkrátka hledaly se důvody proč video nezveřejňovat.

Mirek Sedlák zavolal na ministerstvo vnitra, kde mu řekli že žádný problém s videem není. David Marhold se ptal na úřadě na ochranu osobních údajů, také žádný problém. David navíc zavolal na městský úřad do Semil, kde video před lety zavedl poslanec Jan Farský(STAN). Tajemník úřadu mu sdělil, že finanční náklady jsou v řádu stokorun a problém nikde není. Zkrátka všechno jde, když se chce. Debata na zasedání byla velice živá a došlo na další protinávrh usnesení, tentokrát opět z naší strany. Podařilo se nám PROSADIT zpracování novely jednacího řadu, aby bylo možné videozáznamy v budoucnu pořizovat a zveřejňovat. Stejně tak se nám podařilo PROSADIT termínově zaúkolovat radu města, aby si zjistili vše potřebné ke zveřejňování videa.

Průběh stavby šaten Šapitó

V různém jsem pana starostu požádal o možnost prezentace. Chtěl jsem přítomné zastupitele seznámit s tím, jakým způsobem probíhala výstavba šaten Šapitó. Na internetu je mnoho fotografií, které dokazují, že samotná stavba byla zahájena několik měsíců před tím, než byl vybrán zhotovitel. Vše si můžete podrobně přečíst v článku k šatnám. Jsou tam i nějaká videa a emaily od vedení města. Určitě to stojí za to. Nesedí informace uváděné ve stavebním deníku, dokonce i projekt na šatny byl zadán až poté co byly hotové základy. Pan starosta Šimek několikrát řekl, že není připraven mi odpovědět a místostarosta pan Čížek řekl, že to nejsou základy ale nějaká hmota 🙂 Požádal jsem o svolání mimořádného zastupitelstva v této věci, ale starosta na to nereagoval. Místo toho je na čtvrtek 14.2.2019 svolán neveřejný seminář pro zastupitele. Další kroky v této věci nyní řeší analytický tým České pirátské strany. Díky!

Přikládám ještě video z tohoto jednání, protože třeba v CMS TV se o šatnách nedozvíte zhola nic 🙂

Videozáznamy ze zastupitelstva jsou v čase 50.minuta
Šatny začínají v čase 2 hod a 56 minut

Tak zase příště

Vojtěch Fadrný