Videozáznamy ze zastupitelstva

Videozáznamy ze zastupitelstva

Město Svitavy začalo od letošního června pořizovat oficiální online přenosy ze zastupitelstva. Kamery jsou propojeny s hlasovacím systémem a veřejnost tak vidí jak jednání probíhá. Problémem však je, že jde pouze o online přenos. Kdo z občanů má čas sledovat jednání od 16:00? Většina lidí je v tu chvíli ještě v práci. To je také důvodem proč jsou přímé přenosy tak málo sledované.

Sám řadu let chodím zastupitelstvo natáčet a tak z vlastní zkušenosti vím, že pro občany je nejdůležitější následný videozáznam, který si mohou přehrát kdykoliv chtějí. Z úst některých představitelů současné radnice často slýchám, že aby bylo možné zpřístupnit videozáznam, tak by město muselo mít zpravodajskou licenci. Jak je ale potom možné, že je k dispozici audiozáznam. Každému zde musí být jasné, že se jedná o zástupný a lichý argument. Zveřejňování videozáznamů nic nebrání. V jiných městech je to koneckonců naprosto běžná záležitost.

V případě, že se nám podaří ve volbách uspět, budeme usilovat o urychlené zpřístupnění videozáznamů ze zastupitelstva. Veřejnost musí mít co nejsnazší přístup k informacím, aby tak mohla politiky kontrolovat.

Využívejme dostupné technologie maximálně efektivně.

Vojtěch Fadrný